Mentor Bilge | Kişisel Gelişim Danışmanı


IELTS Snıavı Hakkında

mentor bilge

IELTS sınavı üç türden oluşur.
1. IELTS Academic: İngilizce konuşulan bir ülkede akademik yüksek öğrenim eğitimi almak isteyenler bu sınava girerler.
2. IELTS General Training: İngilizce konuşulan bir ülkeye göç etmek veya lisans seviyesinin altında bir eğitim almak isteyenler bu sınava girerler.
3. IELTS Life Skills: Bu sınav yalnızca İngilizce konuşma ve dinleme becerilerini ölçer, İngiltere vizesine başvurmak isteyenler bu teste girerler.

IELTS sınavını üç şekilde alabilirsiniz.
1. Bilgisayarda IELTS: Resmî bir IELTS merkezinde Listening (Dinleme), Reading (Okuma) ve Writing (Yazma) bölümlerine ait sorular ekranda gösterilir ve cevaplarınızı bilgisayar ortamında girersiniz. Ancak Speaking (Konuşma) bölümünü yüz yüze bir IELTS sınav görevlisiyle yaparsınız.
2. Kağıt Üzerinde IELTS: Listening (Dinleme), Reading (Okuma) ve Writing (Yazma) bölümlerine sizin için hazırlanmış soru ve cevap kağıtlarının bulunduğu bir masada girersiniz.
Ancak Speaking (Konuşma) bölümünü bir IELTS sınav görevlisiyle birlikte yaparsınız.
3. Bazı ülkelerde sadece IELTS Academic Online olarak İnternet bağlantısı olan istedğiniz yerde yapılabilmektedir. Online sınavdaki konuşma bölümü video görüşmesiyle yapılır.

Sınav bölümleri sırasıyla Listening, Reading, Writing ve Speaking şeklinde yapılır. Ancak kağıt üzerinde testi alanlar için Writing, Listening, Reading ve Speaking şeklinde sıralanır.

Sınav Sonuçları:
Bilgisayarlı, kağıtlı ve konuşma bölümlerinin eğitim görevlisiyle yapıldığı IELTS sınav sonuçları 13 gün sonra verilmektedir. Online olarak yapılan sınavlarda ise sonuçlar daha kısa sürede 6-8 gün sonra verilmektedir.

Sınavın Puanlaması:
Testin her bölümü için 1 - 9 arasında puanlama yapılır ve en sonunda tüm bölümlerden alınan puanlara göre sınav puanı verilmektedir.

IELTS sınav sonuçları iki yıl geçerlidir.

IELTS Speaking Bölümü

mentor bilge

IELTS Speaking bölümü üç kısımdan oluşur.

1. Kısım: Bu bölüm, sınav katılımcısı ile ilgili kendisini tanıtmaya yönelik olarak, kişisel bilgi, ilgi alanları, ailesi, ev yaşamı ve geçmişiyle ilgili soruların sorulduğu ve 4/5 dk normal konuşmanın yapıldığı bir kısımdan oluşur.

2. Kısım: Bu bölüm, verilen bir konu hakkında iki dakikaya kadar konuşma yapılacak kısımdır. Size herhangi ipucu niteliğinde bir konu kartı verilir. Konu hakkında konuşmadan önce zihinsel olarak hazırlanmanız için size bir dakika süre tanınır.

3. Kısım: Bu bölümde hazırlık süresi yoktur. İkinci kısımda konuştuğunuz konuda 4/5 dakika daha ayrıntılı konuşma yapmanız beklenir.

IELTS konuşma sınavı görevlisi,
üç bölümden oluşan konuşmanızı,
(1) akcılık ve tutarlılık, (2) sözcük kaynağı, (3) dilbilgisi, (4) telaffuz ve bunların doğruluğunu esas alarak dört alanda puanlama yapar.

Bu dört alanda konuşmanıza verilen puanlar birleştirilerek 0-9 aralığındaki puana dönüştürülür.

IELTS Speaking Dersleri

mentor bilge

IELTS Speaking konuşma dersleri hazırlama çalışmalarım devam etmektedir.


Danışman

Mentor Bilge
http://www.mentorbilge.com

Avukat

Av. Bekir Bey
https://www.bekiryilmaz.av.tr

Site Yönetimi

Bay Bilge
http://www.baybilge.com


Türkiye | Yerli Malı | Yerli Ürün | Yerli Üretim


# İstanbul, Türkiye | Yazılı izin alınmadan içeriklerimiz başka hiçbir yerde kullanılamaz ve yayınlanamaz!